Jak nám pocity a potřeby pomáhají vyznat se v konfliktech

Pocity jsou pro nás důležité kontrolky. Ukazují nám, že některé naše potřeby jsou nebo nejsou naplněné. Pocity jsou naprosto v pořádku. Je zbytečné říkat někomu, kdo je v krizi, že se nemá bát nebo že nemá být smutný.

Důležité je uvědomit si, že naše pocity nám nezpůsobují druzí lidé nebo určité situace. To, co se nám děje, je pouze spouštěčem naší emocionální reakce. A tato emocionální reakce je výsledkem našich nenaplněných potřeb.

Prvním krokem k řešení je uvědomit si své pocity a uvědomit si, co je spustilo. A abychom se posunuli dál, je potřeba podívat se na to, proč tyto pocity zažívám – jaké moje potřeby jsou nebo nejsou naplněné. Díky tomuto spojení se mi otevírají možnosti, jak situaci řešit. Mám možnost hledat strategie, které mi od nepříjemných pocitů uleví.

Nenásilná komunikace nám k tomu dává tento návod:

Popiš situaciPřicházím domů unavená po celém dni v práci a na chodbě mě „vítá“ kupa oblečení a rozházené boty, v kuchyni hromada špinavého nádobí a v obýváku děti hrající každý na svém mobilu.
Co si o tom myslíš?
Co se ti honí hlavou?
Agrese ven (ostatní jsou pokažení): No to jsou ale bordeláři. Je jim úplně jedno, jak to tady vypadá. Hlavně, že mají ty své mobily!

Agrese dovnitř (pokažená jsem já): Já jsem ale nemožná matka. Za celé ty roky se mi nepodařilo naučit je pořádku a ohleduplnosti…
Jak se cítíš? Jaké máš pocity?Jsem naštvaná, vyčerpaná, bezmocná
Co v tuto chvíli potřebuješ?Potřebuji odpočinout a nechci řešit, kdo a kdy všechno uklidí.
Potřebuji klid na regeneraci sil.
Je pro mě důležité mít doma čisto a pořádek.
(Za moje pocity nemohou děti ani ten nepořádek, ale moje nenaplněné potřeby. Když do stejné situace přijde domů někdo jiný, může ho to nechat naprosto klidným, protože to jeho potřeby nijak nenarušuje.)
Co můžeš dělat, aby ti bylo lépe? Zavřít se na 15 minut do ložnice, odpočinout si a teprve potom řešit situaci.
Uvařit si kávu, v klidu si sednout a odpočinout si. A až načerpám síly, můžu se pustit do úklidu kuchyně a požádat děti, aby uklidily na chodbě.
Požádat děti, aby dokončily hru na mobilu a uklidily.

Zkuste se zamyslet nad situacemi, které pro vás byly v poslední době nepříjemné. Využít můžete tento pracovní list:


Pro pokročilé:
Předtím, než přejdete k úvaze o tom, co můžete udělat, aby vám bylo lépe, zavřete oči a vzpomeňte si na situaci, ve které byla vaše potřeba (která teď není naplněná) naplněná do velké míry (např. pokud mi chybí klid, vzpomenu si na situaci, kdy jsem zažívala velký klid). Tato vzpomínka vám pomůže zklidnit se a nabrat sílu na hledání možných řešení.

Použitý obrázek: House photo created by wavebreakmedia_micro – www.freepik.com