Konverzační kontexty

Ona potřebuje, aby ji někdo vyslechl, aby se mohla svěřit a dostala ze sebe ven své trápení. On předpokládá, že je potřeba situaci, se kterou se mu ona svěřuje, vyřešit. A tak nabízí dobře míněné rady. Nejen, že jí tím nepomůže, ale situaci může ještě zhoršit. Protože ona nepotřebuje radu, potřebuje empatii.

Pokračovat ve čtení →

9 základních lidských potřeb

Naše potřeby můžeme vyjádřit mnoha desítkami slov. Podle některých autorů však existuje 9 základních oblastí, kterými lze popsat naše potřeby velmi univerzálním způsobem, a které nám dobře poslouží zejména v našich začátcích s nenásilnou komunikací. Je jistě jednodušší začít se slovníkem 9 základních lidských potřeb, než lovit z paměti desítky podrobnějších pojmů.

Pokračovat ve čtení →

Jak pracovat s kartičkami pocitů a potřeb

Na kurzech nenásilné komunikace pracujeme s kartičkami pocitů a potřeb. Nejčastější jsou cvičení ve dvojicích, kde se zaměřujeme na sdílení, naslouchání a reflexi. Cvičit ale můžete i doma, ať už s partnerem či sami. V tomto článku najdete 5 nejčastějších cvičení, díky kterým můžete trénovat své dovednosti nabyté na kurzu, workshopu nebo přednášce.

Pokračovat ve čtení →

Cvičení: 5 minut nenásilné komunikace denně

Cvičení dělá mistra. Pro trénink dovedností nenásilné komunikace si můžete každý den projít toto krátké cvičení. Ideální je, když si vyhradíte konkrétní čas a prostor, kde vás nebude nikdo rušit. Stačí vám 5 minut, zvládnete to třeba každý den po večeři nebo před spaním :-). Můžete si na to koupit nějaký hezký deník a do vašich zápisků se i vracet.

Pokračovat ve čtení →

Cvičení: Co vidím a co si o tom myslím?

Co vidíme a co si o tom myslíme, bývají často docela odlišné věci. Když domů přijde unavená maminka a hned na chodbě ji vítá rozházené dětské oblečení a polovysypané aktovky na zemi, může být naštvaná a říct si: „Takový binec! To je hrůza!“. Když do stejné situace přijde domů její další potomek, nechá ho stav chodby zcela klidným. Ačkoliv vidí to, co máma, zažívá vnitřně třeba radost, že už je ze školy doma.

Pokračovat ve čtení →

Jak nám pocity a potřeby pomáhají vyznat se v konfliktech

Pocity jsou pro nás důležité kontrolky. Ukazují nám, že některé naše potřeby jsou nebo nejsou naplněné. Pocity jsou naprosto v pořádku. Je zbytečné říkat někomu, kdo je v krizi, že se nemá bát nebo že nemá být smutný.

Důležité je uvědomit si, že naše pocity nám nezpůsobují druzí lidé nebo určité situace. To, co se nám děje, je pouze spouštěčem naší emocionální reakce. A tato emocionální reakce je výsledkem našich nenaplněných potřeb.

Pokračovat ve čtení →